Tabloların CSS'den daha işe yaradığı yerler

Kimi yerler var ki CSS, tablo ile yapılmış tasarımlar kadar iyi iş çıkarmaz.

Mesela, tüm içeriğinizin yüksekliğince uzamasını istediğiniz siyah bir navigasyon barınız olduğunu varsayalım. Tablo ile hazırlanmış bir tasarım için bu bir çocuk oyuncağı: o <td> etiketine siyah bir arkaplan rengi vermeniz yetecektir.

Bunu CSS ile yapabiliriz, ancak bu farklı bir düşünme şekli gerektirir.

Eğer navigasyon barımızın div etiketine siyah bir arka plan rengi verirsek, bu siyah sadece navigasyon barımızın sona erdiği yere kadar uzayacaktır. Çoğu sayfalarda içerik navigasyondan daha uzun olacağı için bu iyi bir çözüm değildir.

Onun yerine içerik için kullandığımız div etiketini siyah bir GIF ile kaplayabilir ve bu div etiketine yeterince sol boşluk (left padding) verebiliriz, ama navigasyonumuz içeriğimizden daha uzun ise bu da çalışmayacaktır.

Bunun üstesinden gelmenin diğer bir yolu ise <body> etiketimizin arkaplanını siyah bir GIF ile kaplamaktır. Arkaplan için başka bir resim koymak istemediğimiz sürece bu iyi bir çözümdür.

Veya, içeriğimizi bir 'wrapper' div etiketi içine yerleştirebilir ve bu div etiketinin arkaplanını resimle kaplayabiliriz. Ancak, bu yöntem ile işaretlememize anlamsal olmayan şeyler eklemiş oluruz.

Ve tabii ki navigasyonunuzun genişliğinin akışkan olmasını istiyorsanız arkaplanı resim ile kaplamak hiç bir işe de yarmayacaktır.

Dediğimiz gibi, tabloların CSS'den daha işe yaradığı yerler mevcuttur. Ama en sonunda veri yerine görünüm için kullandığınız tablolar ile gelen bir sürü şey buna değer mi diye kendi kendinize sormalısınız.